Stelaże podtynkowe – sprawdź, co musisz wiedzieć!

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie, do jakiego przekonuje się coraz więcej Polaków. Skąd wynika taka popularność – czytaj dalej i dowiedz się więcej o stelażach w nowoczesnej toalecie!
W Polskich sklepach produkty te zaczęły pojawiać się już w połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Wtedy podchodzono do nich z dużym sceptycyzmem, obawiając się zwłaszcza awaryjności instalacji skrytej w ścianie. Dziś rozwiązanie to jest powszechnie uważane za w pełni stabilne, odpowiednio trwałe, a dodatkowo – podnoszące elegancję i praktyczność łazienki. Wnętrze z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego klimatu a także wydaje się być przestronniejsze. Natomiast, aby móc napawać się taką właśnie łazienką, należy najpierw dobrać odpowiedni stelaż. Awarie instalacji wodnej to ogromne wydatki, dyskomfort oraz przede wszystkim stres, którego chcemy uniknąć. Rozpiętość rozmiarowa konstrukcji podtynkowych tworzy zróżnicowanie ich cen. Właściwą zasadą jest, iż im bardziej oryginalny stelaż (krótki, wąski, itp.), tym kosztuje więcej. Należy jednak zauważyć, iż w większości przypadków wyższy koszt zakupowy wynagradzany jest ostatecznym wyglądem oraz praktycznością ubikacji. Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności sprawdźmy natomiast, czy stelaż został w sposób prawidłowy zamontowany. Ewentualna nieszczelność, która zostanie zauważona już po ukończeniu zabudowy, może przynieść nam wielu problemów. Wybór konkretnej wielkości zabudowy stelaża stanowi o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę. Przy małej zabudowie stelaża włącznik będzie przysłaniała podniesiona deska od wc. Rozwiązanie to posiada swoje wady oraz zalety, co świadczy o potrzebie dobrania go do indywidualnych preferencji.

Stelaże podtynkowe do WC to nie wyłącznie ukłon w stronę estetyki, ale przede wszystkim optymalizacja przestrzeni w ubikacji – nabiera ona na przestronności, wygodzie oraz ergonomii. Decydując się na stelaż należy jednak pamiętać, iż bardzo istotny jest jego prawidłowy montaż.
Najpopularniejszym modelem stelaży podtynkowych są te przeznaczone do mis WC. Jednocześnie ich użycie w łazience jest wyjątkowo estetyczne i funkcjonalne. Zamontowanie podwieszanej miski WC albo bidetu zapewnia poczucie większej przestrzeni wnętrza, widoczna jest, bowiem wyłącznie ceramika i przycisk spłukujący, natomiast cała instalacja schowana jest w ścianie. Ponadto takie rozwiązanie ułatwia utrzymanie higieny zarówno samej ceramiki, jak i posadzki w jej otoczeniu. Dobierając stelaż upewnijmy się, że wybraliśmy do sedesu, a nie do bidetu. Wyglądają jednakowo i łatwo może dojść do pomyłki sięgając na półkę z asortymentem. Produkty do zabudowy lekkiej – przeznaczone są do montowania w ścianach gipsowo-kartonowych. Charakteryzują się przede wszystkim dużo łatwiejszym a także szybszym montażem. Podstawą ich budowy jest konstrukcja samonośna, która jest zbudowana ze stali. Dzięki jej formie, stelaż można zainstalować zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaże do zabudowy lekkiej wyposażone są w specjalistyczne wsporniki, jakie umożliwiają montaż. Warto zaznaczyć, że możliwe jest obudowanie ich specjalną płytą wodoszczelną. Stelaż podtynkowy jest przeważnie zabudowywany przy pomocy płyt G-K. Możemy też użyć płyty pokrywające innego typu jak np. płyty osb, które dzięki większej trwałości w porównaniu z płytami G-K mogą być wykorzystywane, jako pojedyncza płyta. Stosując stelaże do zabudowy lekkiej możemy uzyskać potrzebne w toalecie półki czy możemy zbudować wyspę. Wykorzystując konstrukcje do zabudowy ciężkiej, możemy natomiast spłuczkę zlokalizować i obmurować w ścianie z cegieł, uzyskując tym samym więcej powierzchni w średnich łazienkach.

You may also like...