Kominek w salonie – czy to dobry pomysł?
Choć kominek pojawia się przede wszystkim w salonach domów jednorodzinnych, natomiast piec koza w starych mieszkaniach, to lokatorzy bloków również mogą zaaranżować sobie salon z kominkiem. Mogą oni postawić na tzw. kominki elektryczne.
Wyposażając salon z kominkiem, należy dobrze się zastanowić nad charakterem, w którym ma być urządzone pomieszczenie. Najczęściej decyduje o nim design pokrywy kominka. Może ona być skonstruowana w stylu retro z kamienia, kafli albo cegły lub z materiałów dedykowanych stylowi współczesnemu. W całości aranżacji należy zadać o analogicznie właściwy odcień obudowy kominkowej. Zdeterminuje on czy komin będzie kluczową dekoracją pomieszczenia, czy również będzie się w nie wtapiał. Warto także pamiętać, że wbrew potocznym opiniom kominek wolno zamontować zarówno we pomieszczeniach klasycznych, jak i nowoczesnych. Duże znaczenie przy kompozycji salonu z kominkiem ma także wybór rodzaju kominka. Tutaj producenci oferują kominki umocowane do ściany, kominy dwustronne albo narożne. Jeśli zdecydowaliśmy się zaś na samodzielne stworzenie osłony kominka, prócz zwyczajnego kamienia możemy wybrać także prostą, ale niesamowicie efektowną cegłę bądź ozdobne kafle, jakie wprowadzą do naszego domku klimat wiejskiej chaty. Bywa również, że obecność kominka w mieszkaniu jest zaakcentowana przy pomocy odróżniającej się od ścian obudowy bądź odbiegającym również pod względem faktury, ale i również odcienia wykończeniem – kamiennym albo ceramicznym. Komin często umiejscawia się także przy ścianie zewnętrznej, np. pomiędzy oknami – jest to bowiem najzimniejszą część tej przegrody, przez którą zazwyczaj uchodzi najwięcej ciepła. Takie umieszczenie kominka umożliwi zmniejszyć te straty. Ponadto takie podejście pozwala zbudować po zewnętrznej części ściany, w ogrodzie, drugi kominek zewnętrzny, z którego będzie można korzystać np. podczas ogrodowego grillowania albo relaksu na świeżym powietrzu.

Oczywiście kominek kojarzy nam się z hałasem palonego drewna. Drzewo także świetnie nadaje się do palenia w kominku, pamiętajmy jedynie, iż musi być ono prawidłowo wyrezonowane (inaczej właśnie osuszone).
Należy natomiast pamiętać, iż połączenie ciemnej obudowy z ciemnym drzewem obok może być zbyt przytłaczające – lepiej wykorzystać jeden z lżejszych kolorów drzewa – albo zastosować ciemne drzewo, za to pomalować obudowę kominka na biało. Należy dodatkowo pamiętać, iż kominki opalane drzewem potrzebują miejsca na przechowywanie drzewa. Dodatkowo należy troszczyć się o żar, natomiast to wiąże się z koniecznością przynoszenia drewna. Najlepiej zatem, by stanowisko magazynowania drzewa nie znajdowało się daleko od kominka. Niezależnie od tego, na jaki komin się zadeklarujemy, trzeba pamiętać, iż jego wykończenie winno pasować ze stylem istniejącym w salonie. Bez względu na to czy wybieramy design modernistyczny albo klasyczny, kominek może być głównym elementem naszego salonu. Kupując kominek warto wziąć pod uwagę obustronne położenie wobec siebie telewizora, kominka a także mebli wypoczynkowych. Jeżeli w nieprawidłowy sposób postawimy telewizor oraz kominek obok siebie, w pokoju zamiast atmosfery relaksu zapanuje estetyczny chaos. Projektanci mieszkań sugerują postawienie kominka i telewizora na odwrotnych sobie ścianach, tak by design salonu wyznaczał spójną całość. Bezpieczne a także przyjemne w obsłudze są także kominki elektryczne Porównywalnie jak kominki ekologiczne nie wymagają uzupełniania opału bądź odprowadzania spalin, w tym przypadku natomiast nie dochodzi nawet do powstania płomienia.