Aranżacja balkonu – zobacz rekomendacje specjalistów!

W aranżacji balkonu możemy postawić na naturalne materiały, warto kupić drewniane osłony na donice lub wybrać ceramikę, która prezentuje się estetycznie, a w dodatku jest szczególnie dobrym lekarstwem dla kondycji kwiatów balkonowych – czytaj więcej!
Na małe balkony najlepiej wybierać składane krzesła, jakie po złożeniu odwiesimy na ścienne wieszaki lub ukryjemy do skrzyni. Dobrym rozwiązaniem są także stoliki montowane na poręczy albo w ścianie domu. Takie gotowe elementy wyglądają efektownie i nie zajmują dużo miejsca. Mogą być rozłożone na stałe bądź tymczasowo. W przypadku średnich tarasów warto również wykorzystać płaszczyznę ścian. Możemy tam zwiesić półki, stojaki albo doniczki z kwiatkami. Funkcję oświetlenia na niewielkim balkonie może wykonywać świecący łańcuch opleciony naokoło poręczy. Podłoże po nałożeniu zaprawy naprawczej wyrównuje się specjalną szpachlą. Nawet na niezwykle wąski balkon można znaleźć odpowiednio eleganckie rozwiązanie. Szacując na podstawie, iż przeciętny balkon ma około metra szerokości. Balkon można ciekawie oświetlić kreują czarodziejski nastrój po zmroku. Z powodzeniem małe lampy i światełka LED wystarczą, jako jedyne źródła światła na niewielkim balkonie. Na większym zaś można dodatkowo wykorzystać lampy zewnętrzne stojące albo na stałe umieścić kinkiety. Szczególnie ciekawym kwiatem balkonowym są ewidentnie pelargonie – odrobinę chyba przez moment zapomniane, chyba głównie przez powiązanie z balkonami z klimatów PRL. Dzisiaj powracają w aranżacjach florystycznych choćby na tarasach w najdroższych apartamentowcach.

Niezwykle istotnym elementem aranżacji tarasu lub balkonu są kwiaty doniczkowe. Ich ilość jest różna, w zależności od upodobania gospodarzy. Niektórzy również rezygnują z pewnych odmian, gdyż są niekorzystne dla zwierząt, a żaden z mieszkańców nie potrafi odzwyczaić kota gryzienia roślin doniczkowych.
Jeżeli nie chcesz inwestować w generalny remont balkonu i całą wymianę płytek balkonowych, ich stan jest dobry (są odpowiednio przymocowane, niepopękane, nie przepuszczają wody), a jedynie ich atrakcyjność i niemodny już fason podlegają dyskusji, można wybrać bardzo prostą i nie drogą wersję odrestaurowania podłogi na balkonie za pomocą sczepianych ze sobą podestów z drewna. Ich koszt nie jest wysoki, natomiast z montażem bez komplikacji poradzimy sobie własnoręcznie. Różne możliwości ułożenia drewnianych podestów dadzą pełne pole do popisu i możliwość częstej zmiany aranżacji posadzki na balkonie. Po sezonie wystarczy podesty zdjąć z powierzchni balkonu (nie są mrozoodporne) i przechować w domku do następnej wiosny. Kiedy podłoga na balkonie nie wymaga całkowitej wymiany, a uszkodzone są wyłącznie poszczególne płytki, warto poddać wymianie tylko uszkodzone egzemplarze. Jak to zrobić? Wystarczy uważnie usunąć okalającą wadliwy kafel fugę, wówczas za pomocą młota a także dłuta ostrożnie stłuc kafelek i wyciągnąć pokruszone kawałki. Po uprzątnięciu podłoża spod wyjętej płytki i zabezpieczeniu go zaprawą uszczelniającą, możemy przykleić nową płytkę. Na tarasach na jakich panuje półcień, temperatura jest bardziej równa, a powietrze nie tak wysuszone. Gleba w skrzynkach i donicach dłużej zatrzymuje wilgoć. Roślin nie trzeba tak często podlewać jak na balkonach południowych, bardzo nasłonecznionych. Planując aranżację balkonu nie sposób zapomnieć o polskim kimacie. Niestety, nie mamy tego szczęścia, by napawać się ładną pogodą przez pełny rok. Nawet, gdy Twój balkon jest zadaszony, powinieneś się przygotować na deszcz. Dlatego bardzo ważne jest, aby swój balkon aranżować dobrym produktami doskonałej jakości. Przy projektowaniu zieleni kieruj się warunkami panującymi na Twoim balkonie, przede wszystkim weź pod uwagę słońce. Istotne jest także, czy jest tam wietrznie, czy też nie. To zawęzi wybór roślin, ale nadal będzie on duży. Dla wprowadzenia ładu zawęź go jeszcze bardziej, na przykład do gatunków kwitnących tylko na żółto, biało czy purpurowo, albo do pelargonii, traw czy pnączy. Możesz również niczego nie siać ani nie sadzić, a po prostu wystawić na zewnątrz drzewka cytrusowe, jakie uprawiasz w mieszkaniu. Pomysłów nasuwa się bardzo dużo, jednak moim zdaniem aranżacje tarasu powinno się dobrze przemyśleć.

You may also like...