Jak skutecznie leczyć cukrzycę?

Cukrzyca podstawowe informacje!

Cukrzyca to choroba coraz bardziej popularna w dzisiejszym społeczeństwie. Niestety, ale jest to również choroba, której nie jest w stanie zdiagnozować lekarz pierwszego kontaktu a jedynie za pośrednictwem specjalistycznych badań. Jak w każdej chorobie, należy wyeliminować przyczyny i przede wszystkim po pierwsze wzmocnić, a nie osłabiać system odpornościowy.

leczenie cukrzycy

Metodologia leczenia cukrzycy zależna jest od jego typu oraz stopnia zaawansowania. Najnowsze badania chorych na cukrzycę, wykazały, że orzechy w diecie poprawiły ich poziom insuliny. Udowodniono również, iż lekarstwa mające wpływ na glikemie podawane na czczo i po posiłku, wpływają korzystnie także na profil lipidowy i ciśnienie tętnicze krwi. Wyróżnia się 2 główne grupy leków na cukrzycę doustnych: pobudzające wytwarzanie insuliny w trzustce oraz zmniejszające stężenie glukozy we krwi, te drugie są bardziej popularne. Jeżeli jedynym efektem spożycia cukru są dodatkowe kcal w diecie, jak w wypadku każdego innego jedzenia, wtedy efekt jest niegroźny, ale nie można go bagatelizować.

Na szczęście dzisiaj dysponujemy nowoczesnymi lekami na cukrzycę, chorobę tę można bardzo dobrze kontrolować i trzymać w ryzach, a terapia znacznie podnosi jakoś życia. W cukrzycy typu 2 trzustka produkuje insulinę, w praktyce jest jej za dużo, ale nie jest w stanie jej rozpoznać i używać w sposób prawidłowy. Warto również wiedzieć, że przeprowadzono terapię w oparciu komórki macierzyste. Okazało się, że chorzy, u których ją zastosowano, mogą nawet przez trzy lata nie przyjmować zastrzyków z insuliną, dzięki czemu komfort ich życia znacząco się zwiększa.

 

Cukrzyca jak sobie z nią radzić?

Konieczne jest oznaczenie glikemii w krwi żylnej, a nie włośniczkowej – badanie za pomocą gleukometru. Do najczęstszych objawów tej przewlekłej choroby należą: znaczące zmniejszenie masy ciała, częste oddawanie moczu oraz stany zapalne narządów moczowych. Poza koniecznością dopasowania odpowiednich dawek insuliny do spożywanych pokarmów, zaleca się unikanie produktów zawierających cukier prosty o wysokim IG. Osoby chorujące na cukrzycę typu 2. powinny do minimum ograniczyć węglowodany proste.

Ciekawe, że choć cukrzyca znana była już w starożytności, o czym świadczą starożytne opisy pacjentów, do badania tej choroby przystąpiono dopiero w 20 wieku. Niestety, ale nasz tryb życia, modyfikowane jedzenie, często brak ruchu oraz najczęstszy powód – nieprawidłowa dieta uboga w podstawowe witaminy i tzw. puste kalorie sprawiły, że na ta chorobę chorują nawet dzieci. Chorzy na cukrzyce powinni podejść do tego tematu jak najbardziej poważnie. Niestety, ale na chwile obecną nie ma 100% skutecznego lekarstwa, dlatego trzeba zaakceptować realia oraz poddać się rygorowi, jaki Chorma wymusza na pacjentach. Najważniejsza jest świadomość oraz systematyczność oraz nadzieje, że nowoczesna medycyna pójdzie kierunku dalszych badań nad tą chorobą, ponieważ jak wspomniałem na samym początku jest to choroba cywilizacyjna.. Chorują dorośli, dzieci a nawet zwierzęta i nie ma na to żadnej reguły.

You may also like...