Jak samodzielnie zbudować oczko wodne?

Oczko wodne to nie jedynie świetny element aranżacji naszej działki. Oczko może tworzyć miejsce gdzie doskonale się zrelaksujemy i przyjemnie spędzimy czas.
Zanim wystartujemy z budową należy zaopatrzyć się we wszelkie obowiązkowe materiały: drobny kamień, żwir rzeczny, piasek, folię do oczek wodnych. Prace rozpoczyna się od określenia kształtu oczka. Najwygodniej posłużyć się w tym celu wężem ogrodowym lub liną, dzięki którym swobodniej będzie można oszacować kształt a także wielkość zbiornika. Do zrealizowania wszystkich prac konieczne są poziomica, sznurek do określania poziomu wody. Rozważyć również trzeba o samym kopaniu, a do tego przydadzą się łopaty a także taczki. Oświetlenie oczka wodnego można zrobić w postaci lamp stacjonarnych montowanych na brzegu bądź jako światło dna, z lampami umieszczonymi pod wodą. Większość lamp wodnych zasilanych jest prądem 12V, przez co obowiązkowe jest zamontowanie transformatora bezpieczeństwa (musi on znajdywać się w suchym miejscu). Skutecznym rozwiązaniem kłopotu może stanowić rozciągnięcie nad stawem siatki zabezpieczającej, ewentualnie regularne wyciąganie liści czerpakiem, co jednak jest dość absorbującym zajęciem. Mini oczko wodne możemy również zaaranżować w kamiennej misie, wyglądającej efektowanie na kamiennej podporze, wśród krzewów, jakie umożliwią lekkie zacienienie. Pamiętajmy, żeby w takich małych pojemnikach od czasu do czasu wymienić wodę. Istotne jest także odpowiednie ochronienie foli – dzięki temu obniżamy ryzyko zniszczenia jej przez ostre kamienie oraz mocno ukorzeniające się rośliny, takie jak np. bambus. W celu zabezpieczenia folii przed przedziurawieniem możemy też skorzystac z zapór kapilarnych dla kłączy oraz folii chroniących przed korzeniami.

Wykonanie oczka wodnego to nic trudnego! Do pracy niezbędne są podstawowe narzędzia, trochę chęci. Należałoby zapoznać się z naszym wpisem, aby uniknąć podstawowych błędów.
Wielkość oczka powinna być dobrana do kształtów ogrodu. Nie może ono ograniczać zdolności swobodnego przemieszczania się po nieruchomości. Jego rozmiar należałoby dobrać tak, by zbiornik akcentował tylko stylistykę otoczenia i nie zakłócał aranżacji ogrodu. Ziemię z wykopu możesz użyć do utworzenia wzniesień, na których umieścisz kwaity. Warto być ogrodnikiem w swoim oczku – zamiast alg można w nim zasadzić rośliny podwodne, które zaopatrują wodę w tlen, a także rozkładają substancje szkodliwe a także przeciwdziałają niepotrzebnemu rozrostowi bakterii oraz glonów. Dobrze jest zainwestować na przykład w lilię wodną, jakiej gwiaździste liście ograniczają dostęp słońca do podłoża stawu, a tym samym zapobiegają rozwój nieplanowanej roślinności. Na dnie można również zainstalować woreczki z kwaśnym torfem – one również ograniczają proces rozwoju glonów oraz sinic. Jest to zwłaszcza istotne, jeśli planujemy w oczku hodowlę ryb. Wtedy powietrze krążące między strumykiem a stawem może nam nie starczyć. W takim wypadku doskonałym wyjściem może okazać się fontanna. Dobierzmy raczej sprzęt prosty w formie, jakiego podstawową funkcją będzie poruszanie wody. Jeżeli z ogrodu mają korzystać zarówno dzieci, należy zadbać ich bezpieczeństwo. Zabezpieczyć dobrze brzegi oczka wodnego płotkiem czy murkiem, a jeżeli dzieci są naprawdę małe, wziąć pod uwagę konieczność zabezpieczenia lustra wody za pomocą metalowej siatki, zlokalizowanej płytko pod zwierciadłem wody, by dziecko nie mogło wpaść głębiej. Mankamentem wykorzystywania gotowej formy jest to, że da się w ten sposób stworzyć wyłącznie niewielkie oczko, bowiem gotowe formy rzadko kiedy przekraczają 140 cm w największym rozmiarze. Między kamieniami stawiamy rośliny, dopasowując ich wariant do odpowiedniej głębokości. Woda w ogrodzie olśniewa, bawi, poprawia Twój nastrój i mikroklimat, ponieważ nawilżają powietrze i daje orzeźwiającą świeżość w upalne ciepłe dni. Styliści ogrodów zalecają, aby oczko wodne było umieszczone w centralnym miejscu naszej części, choć nie jest to bezwzględnej konieczności. Istotniejsze jest, żeby staw komponował się z przyrodą ogrodu i pasował do całej koncepcji otoczenia. Trzeba zaznaczyć, iż w przydomowym ogrodzie najbardziej pozytywnie będzie wyglądało oczko wodne mające nierówne kontury brzegów.

You may also like...