Ogrzewanie podłogowe – czy to dobry pomysł?

Ten model ogrzewania ma wyjątkowe zastosowanie w wnętrzach, gdzie powierzchnia posadzki grzewczej nie jest wystarczająca do wytworzenia komfortu cieplnego użytkownika. Taką sytuacje głównie spotykamy w przypadku basenów, łazienek, jak również pomieszczeń posadowionych w miejscach, jakich struktura nie zezwala na wykonanie wylewki. Żeby otrzymać gwarancję instalator musi wypełnić określony formularz. Gwarancja zawiera wszystkie warunki, jakie należy spełnić i wyraźnie określa sposób analizowania reklamacji, żeby uniknąć możliwości samodzielnej interpretacji zapisów. Jeśli posiadamy już zainstalowane ogrzewanie podłogowe nie zapominajmy jego odpowiednim użytkowaniu i serwisowaniu. Jak sprawdzić czy wszystko funkcjonuje poprawnie zanim wezwiemy instalatora lub uruchomimy ogrzewanie przed okresem grzewczym? Przed uruchomieniem ogrzewania podłogowego po przerwie letniej warto sprawdzić stan ciśnienia wody w instalacji ogrzewania podłogowego na podstawie wskazań manometru. Jeżeli ciśnienie w instalacji jest zbyt słabe to znak, iż musimy uzupełnić w niej wodę. Wtedy warto przyjrzeć się wszystkim widocznym elementom instalacji czy w praktyce spojrzeć do szafki i ocenić miejsca połączeń pętli grzewczych z rozdzielaczem, pod kątem występowania nieszczelności.
Do najważniejszych aspektów instalacji ogrzewania podłogowego należą rury grzewcze a także źródło ciepła, jakie przygotowuje czynnik grzewczy. Rury układa się na dokładnie zaizolowanym podłożu, a następnie zalewa się je warstwą zaprawy na jakiej układa się podłogę. Przed oficjalnym zalaniem ogrzewania podłogowego warstwą zaprawy obowiązkowe jest wykonanie kontroli szczelności przez wypełnienie rur wodą. Gdy powierzchnia rur zostanie pokryta jastrychem należy przez ok. miesiąc powstrzymać się przed układaniem na nim podłogi, aby wylewka właśnie się połączyła a także utwardziła. Mniej więcej trzy tygodnie po zalaniu instalacji należy także odpowiednio podgrzewać warstwę jastrychu, tak, aby odparował z niej nadmiar wilgoci. Dopiero po tym czasie można podejść do składania posadzki. Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej sprawdzają się posadzki z kamienia i posadzek ceramicznych – materiałów, jakie doskonale przenoszą ciepło. Również materiały zastosowane do montażu posadzki takie jak: zaprawy czy kleje wymagają szczególnych atestów i muszą sprawdzać się w dużej ciepłocie. Ze względu na dużą liczbę wymagań stawianych zarówno przed projektantem instalacji sanitarnych, instalatorem i posadzkarzem warto na każdym etapie budowy ogrzewania podłogowego korzystać z pomocy wykwalifikowanych ludzi.
Spanie z głową w pobliżu źródła ciepła jest nieprzyjemne i zdecydowanie niezdrowe. Zatem nikt nie ustawia łóżka tak, żeby jego wezgłowie wypadało na grzejniku. Natomiast odnoszenie tego do podgrzewanej posadzki nie ma głębszego celu, ponieważ jej temperatura właściwie nie różni się od tej w całym mieszkaniu. Osoba odpoczywająca z głową około pół metra nad posadzką nie jest w stanie odczuć, iż jest ona źródłem ciepła dla całego pomieszczenia i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie zakłócać jej odpoczynku. Zatem też porównanie pompy ciepła czy kotła kondensacyjnego z wodnym ogrzewaniem podłogowym jest szczególnie efektywne pod względem ekonomii w produkcji energii a także jej późniejszego użycia. W najkorzystniejszej sytuacji są właściciele poddaszy pozostawionych do adaptacji. Powszechnie domy takie nie są podłączone do publicznej instalacji centralnego ogrzewania i posiadamy wówczas możliwość wyboru.

You may also like...