Domy energooszczędne – sprawdź rekomendacje ekspertów!

Dom energooszczędny to niewątpliwie lokata na lata. Jednak patrząc na taką inwestycje z perspektywy czasu sam musisz sobie odpowiedzieć czy warto.
Wygląda na to, że wciąż często dajemy się zmylić temu, iż z ogrzewania musimy korzystać jedynie przez kilka miesięcy (i to z różnorodnym nasileniem), podczas gdy oświetlenie oraz wszystkie wyposażenia elektryczne pracują na wysokich obrotach przed cały rok. Budynek pasywny musi być zamknięty na przenikanie powietrza, by nie było niekontrolowanego przypływu chłodnego powietrza z zewnątrz oraz zawilgocenia izolacji. W nieszczelnym obiekcie spada efektywność odzysku ciepła z wentylacji domów pasywnych. Pomimo, że eksploatacja domku pasywnego jest tania, ich budowa nadal nie napawa się ogromną sławą. Wywołane jest to dużymi nakładami finansowymi, jakie na samym starcie musi ponieść deweloper. Zakup materiałów budowlanych oraz instalacji może być w przypadku domku pasywnego droższy nawet o 30-40 proc. w stosunku do budownictwa standardowego. Przy dobrze opracowanym oraz przygotowanym domu pasywnym nakłady zwracają się natomiast już w trakcie pierwszych nastu lat od zamieszkania. Do domków energooszczędnych kwalifikuje się również dom pasywny. Budynek pasywny jest specjalnie opracowanym domem, jaki zużywa nawet ośmiokrotnie mniej mocy niż budynek tradycyjny.

Najważniejszą zaletą domu energooszczędnego jest oszczędność, jaką systematycznie dla nas generuje. Jednorazowa inwestycja potrafi się zwrócić już w kilkanaście lat, zatem moim zdaniem warto!
Analogicznie jak w przypadku domków pasywnych na końcowe wydatki budowy domu energooszczędnego wpływają wszystkie pomocne instalacje, które maja przyczynić się do wysokiego obniżenia zużycia prądu. Budynki energooszczędne obejmują niższe użycie prądu, ogrzewania a także gorącej wody. Efekt osiągamy dzięki często prostym zabiegom konstrukcyjnym- zwartej bryle budynku, odpowiedniemu usytuowaniu na posesji, izolacji, bądź przemyślanemu układowi pomieszczeń. Ogromne przeszklenia pozwolą maksymalnie wykorzystać promieniowanie słoneczne i jego ciepło. Na uwagę zasługuje też zastosowanie kolektorów słonecznych (zyskujemy dodatkową energię), bądź rekuperatorów, umożliwiających na odzyskiwanie ciepła z powietrza wydobywającego się z budynku. Oszczędności można szukać wszędzie, a poniesione pierwotnie wydatki często zwracają się już po paru latach. W obiektach starszego typu dominuje wentylacja grawitacyjna, jaka jest odpowiedzialna za znaczące utraty energii. Trzeba także liczyć się z trudnościami powiązanymi z innymi, domowymi instalacjami. Warto nadmienić, że struktura szkieletowa ścian w połączeniu z niesamowicie trwałymi fundamentami oraz posadzką umożliwi osiągnąć dobre parametry cieplne ścian. Żeby ograniczyć zużycie energii, w budynkach niskoenergetycznych, porównywalnie jak w domach pasywnych, często używa się kolektory słoneczne, pompy ciepła, rekuperatory, gruntowe wymienniki ciepła a także pompy służące do pozyskiwania energii termalnej ze źródeł odnawialnych. W budownictwie pasywnym zarówno wielkość, jak również kształt domku ma znaczenie w kontekście utraty energii. Do tej pory energooszczędność nie jest przez wszystkich właściwie rozumiana. Sprowadza się to szczególnie do domków drewnianych i tych z bali, które bardzo często są zwane przez wykonawców energooszczędnymi, co niestety – jest tylko chwytliwym mottem. Dobry budynek to taki, który jest tani w utrzymaniu oraz niekoniecznie drogi w budowie. Koszt budowy domku z firmą budowlaną zależny jest od rejonu, w jakim budujemy.

You may also like...