Dieta na masę, czyli jaka?

Dieta na masę – co musisz wiedzieć?

Duża część ludzi myśląc dieta na masę ma na myśli jedzenie wszystkiego w dużych ilościach. Nic bardziej mylnego do skutecznego budowania masy mięśniowej trzeba podejść z głową, co postaram się udowodnić w tym artykule. Jedząc dużo gromadzisz paliwo specjalnie na treningi, co znacznie wzmaga przyrosty mięśni. Manipulowanie makroskładnikami na dłuższą metę nie ma sensu, bo i tak nasz organizm wyrówna do swojego naturalnego optimum energetycznego.

Mam tu na myśli moment, w którym przyrost masy mięśniowej staje zamiera w miejscu i choćbyście stawali na głowie, waga nie pójdzie do góry. Konieczność zapewnienia nadwyżki kcal uważana jest powszechnie za warunek niezbędny dla wywołania pompy mięśniowej. Przyjmuje się ogólnie, że osoby uprawiające sporty siłowe oraz wytrzymałościowe powinny spożywać minimum 1, 6 – 2, 1 g białka na każdy kg masy ciała. Natomiast spalanie tkanki tłuszczowej zawsze wiążę się z utratą siły oraz mięśni w jakimś stopniu. Jest to niezbędny składnik, jeśli chcemy zbudować dobrej jakości masę mięśniową i w większości źródeł możemy znaleźć wyniki, że ilość białka powinna wahać się w granicach 1,8-2,5 g na 1 kg masy ciała. Osobiście na masę polecam wieprzowinę dobrej jakość – najlepiej nie z marketu. Ludziom wydaje się, że ta dieta wymaga dużo czasu, a nie każda osoba pracująca może go poświęcić, i nie każdy ma kogoś, kto by mu szykował zbliansowane posiłki. Prawda, jednak moim zdaniem można zaplanować wszystko w taki sposób, aby gotować raz maksymalnie 2 razy w tygodniu zamrażając posiłki na cały tydzień

Dieta na masę, od czego zacząć?

Nie ma złotego środka, od czego zacząć komponowanie diety. Najważniejsza jest nadwyżka kaloryczna i na tym powinniśmy się skoncentrować. W pierwszej kolejności powinny to być węglowodany, następnie białka i na końcu zdrowe tłuszcze w proporcjach 3:2:1. Oczywiście nie jest to schemat idealny dla każdego dlatego, tak bardzo ważne jest obserwowanie własnego ciała oraz jak jak reaguje na bodźce żywieniowe. Dieta uczy wytrwałości, skrupulatności oraz kształtuje charakter osoby ćwiczącej. Osobiście mam wrażenie, że przełamując swoje własne lenistwo wchodzimy na „wyższy level” oraz stajemy się lepszą wersją samego siebie.

Jeżeli ktoś ma problem z przyjmowaniem dużej ilości kalorii, warto jest także wspomóc się odżywką na masę typu gainer, która wesprze nas w skutecznym budowaniu masy mięśniowej. Przede wszystkim, dieta osób pracujących fizycznie powinna być bogatsza w białko, niż osoby pracującej powiedzmy w biurze. Budowa masy mięśniowej jest bardzo skomplikowaną procedurą, do której należy przygotować się bardzo skrupulatnie i umiejętnie. W przypadku, jeżeli nie mamy wystarczającej wiedzy warto skorzystać z pomocy trenerów lub osób zrzeszonych ze sportem. Osobiście uważam, że wszystko jest osiągalne ciężką pracą oraz najważniejsze SYSTEMATYKĄ. Nasz życie złożone jest z upadków i zlotów, dlatego bo jednej porażce nie ma co się poddawać i trzeba pracować nad sobą dalej. Najważniejsze to wyrobić sobie pewne schematy a samą dietę oraz świadomość tego, co jemy wdrożyć w nasze życie na stałe.

You may also like...