Aranżacja poddasza – sprawdź porady ekspertów!

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem używania poddasza stanowi zaaranżowanie tam sypialni. Wszechobecne skosy i elementy konstrukcyjne wydają się skutecznie blokować okazję innego wykorzystania.
Na poddaszu równie doskonale można zbudować dodatkowe sypialnie, łazienkę, czy zwykły schowek. Do stworzenia orientacyjnego kosztorysu wskazane będzie dokładne obliczenie kształtów całego pomieszczenia. Skosy są nierozłącznym elementem większości mieszkań urządzanych na poddaszu. Natomiast ich zagospodarowanie jest uciążliwe. To popularne, jednak złe rozumowanie, szczególnie w przykładzie poddasza niewielkiego czy stanowiącego jedno wnętrze. Chcąc wykorzystać ustronność oraz kameralny charakter poddasza, możemy zorganizować w nim biblioteczkę wraz z miejscem do lektury. W tym celu warto zamówić zrealizowanie regałów na lektury dobranych do skosów. Dzięki temu perfekcyjnie wykorzystamy wszystkie zakamarki, a domowa biblioteczka nabierze unikalnego stylu. Aranżując kącik do czytania, koniecznie musimy wspominać o prawidłowym oświetleniu, które nie będzie męczyło oczu. Nieszczelny, przeciekający dach może być początkiem dużych kłopotów. Dzieje się tak dlatego, że poddasze to specjalna przestrzeń, która jest przede wszystkim narażona na negatywne oddziaływanie elementów atmosferycznych. Dodatkowo, jeśli na poddaszu zamontowano szczelne okna, to para woda osiadać będzie na ścianach a także stropie w konsekwencji, czego w pomieszczeniu może pojawić się grzyb. Należy tez pamiętać o drewnianych elementach struktury, jakie wymagają szczególnej termoizolacji poddasza. Większość poddasza może być niewystarczająco oświetlona, część natomiast wręcz przeciwnie. Biurko winno jednak stanąć tam, gdzie przez większą część dnia nie będzie problemu ze światłem dziennym. Ponadto, w takim układzie, warto też wspominać konieczności doposażenia okien w żaluzje lub zasłony. Dzięki temu nie będzie problemu z ciepłym, gorącym słońcem wdzierającym się przez okna.

Sypialnia na poddaszu to wielkie szczęście. Należy je właściwie zaaranżować, nie marnując żadnego metra. Można to osiągnąć np. dzięki pomalowaniu skośnych ścian dokładnie nad łóżkiem i sufitu, na ulubiony odcień. A dzięki temu już zawsze będziecie wstawać wyłącznie odpowiednią nogą.
Żeby poddasze mogło zostać oddane do aranżacji na poddasze funkcjonalne należy wykonać zmiany sposobu używania obiektu budowlanego. Bez względu na to w którym fasonie będzie twój pokój na poddaszu, zastanów się nad uyżciem widocznych punktów architektury dachu, jako czynnika dekoracyjnego – jeśli twoje poddasze posiada widoczne krokwie, nie zakrywaj ich! Okna dachowe warto wyposażyć w bezprzewodowe sterowanie oknem i dodatkami za pomocą pilota czy przełącznika naściennego. Urządzając pomieszczenie na poddaszu powinniśmy zwrócić uwagę na umieszczenie mebli. Ich rozdysponowanie uzależnione jest od wielkości skosów. Wyższe partie poddasza to wspaniałe miejsce na ustawienie łóżka. W ten sposób przy wstawaniu, unikniemy nieoczekiwanych zderzeń z stropem. Kiedy już wiemy, jaką role przejmie nasze poddasze, to najważniejsza w dalszym planowaniu jego właściwej aranżacji jest analiza wnętrza, zebranie wymiarów, spisanie zalet oraz szczególnie skomplikowanych do narzędzia miejsc. Nikt nie twierdzi, że przestrzeń pod skosem łatwo zaprojektować, a jeszcze łatwiej umeblować, stąd warto zdecydować się na meble na wymiar, jakie bez trudu dobierzemy do wszelkich kątów, obniżeń, skosów a także przestrzeni pod oknami. Skosy przeważnie nie należą do najłatwiejszych powierzchni do projektowania oraz adaptacji, natomiast jest kilka zasad i stałych, których przestrzeganie bardzo uprości nam adaptację poddasza. Nim jednak przystąpimy do działania, musimy zrobić dokładną ocenę poziomu technicznego budynku, oraz następnie odpowiedzieć sobie na pytania, czy jesteśmy w stanie ów remont zrobić i czy będzie nam się to rzeczywiście opłacało.

You may also like...